
Dorottya Ház
Kaposvár egyik legidősebb épülete a XVIII. századi Dorottya Ház, amely egykor a grófi Esterházy család Somogy vármegyei uradalmi központja volt. Nevét Csokonai Vitéz Mihály Dorottya, vagyis a dámák diadalma a Fársángon című vígeposza nyomán kapta, amelynek cselekményét a költő e házba helyezte.
A késő barokk stílusú épület az 1700-as évek közepe táján az Esterházy család számára készült, akik innen irányították somogyi birtokaikat. Udvarán több istálló állt, a háznak nagy virág- és konyhakertje volt, és terjedelmes angolpark is tartozott hozzá.
Az épületben kisebb-nagyobb találkozókat is szerveztek a vármegye urainak. 1798-ban nagy ünnepségeket rendeztek, hiszen ekkor kapta meg gróf Széchényi Ferenc a főispáni címet a királytól. Csokonai Vitéz Mihály is e tájt járt a városban, ahol tanúja volt az eseménynek. Ekkor – bár műve előszavában bevallja, sosem járt az épületben és a városban is csak egyszer – e házat választotta a Dorottya, vagy is a Dámák Diadalma a fársángon. Furcsa vitézi versezet IV könyvben című vígeposzának helyszínéül.
Vitéz Mihály a Széchényi Ferenc főispáni beiktatását ünneplő 1798-as fényes bált is megörökítette egy írásában.
A szép épület felhúzásakor még csak földszintes lehetett, igen egyszerű homlokzati kialakítással. A XIX. század folyamán átépítették, és egy emeletet is ráépítettek. Mai alakját a XX. századi helyreállításokat követően nyerte el. A ház egy ideig honvédségi tisztilak is volt, egy Csokonairól elnevezett szálloda működött benne.
A kaposvári közgyűlés 2014-ben az épület megvásárlása mellett döntött, s a felújítás után az elegáns épület új funkciókkal bővülve, újra az idegenforgalom szolgálatában áll.
A Dorottya vígeposznak Gera Katalin domborműve állít emléket a ház bejáratának belső falán. Az épület mellett a Kossuth téren Fritz János 1977-ben felavatott Csokonai-mellszobra áll.
A Dorottya Házat a Kaposvári Fejlesztési Központ üzemelteti.
