Kiállításról általánosan
A Dorottya Ház Kaposváron évszázadok óta a magyar kultúra fontos helyszíne – a legenda szerint itt játszódott a XVIII. század végén született első magyar vígeposz, Csokonai Vitéz Mihály: Dorottya – a Dámák diadalma a Fársángon című klasszikus művének története. A városi önkormányzat most felújította ezt az épületet s immár a nagyközönség is látogathatja. A ház központi része az a korszerű kiállítótér, amely 2024. március 8-án nyílik meg – egy rendkívüli tárlattal, amely úgy utal vissza a Csokonai művében felvetett kérdéskörre, hogy mai látókörünkben jeleníti meg a női identitás izgalmas hagyományát. Olyan magyar hölgyek e kiállítás főszereplői, akik nemzetközi mércével mérve is sorsfordító életműveket hoztak létre, ám jelentőségükhöz képest méltatlanul kevéssé ismerjük őket. Akadnak közöttük, akiknek a neve sokaknak ismerősen csenghet, a munkásságukat mégis homály fedi, néhányukról pedig a hazai művelt nagyközönség szinte semmit nem tud.
Ezt a hiányosságot a kiállítással most úgy lehet pótolni, hogy a látogatók számára az izgalmas szellemi kalanddá váljon. Nemcsak színes, látványos táblák mutatják be, hogy ki volt a legismertebb magyar szent, Árpád-házi Szent Erzsébet, hogyan élt az első női államfőnk, Mária királynő, miért rajongtak a nagyhatalmak vezetői Zrínyi Ilonáért, miképpen tudta megteremteni az óvoda intézményét Magyarországon, Ausztriában és Bajorországban Brunszvik Teréz, hogyan lett a magyar kultúra szerelmese Sisi, miképpen mentett meg zsidó tömegeket a holokauszttól az első magyar női képviselő, Slachta Margit, s mi mindent tett a háború ellen Európa első női nagykövete, Bédy-Schwimmer Rózsa, hanem új filmekben is találkozhatunk e kivételes nőalakokkal. A filmekben az alakokat a kortárs magyar színművészet kiemelkedő képviselőinek megformálásában láthatjuk: Mészáros Blanka, Móga Piroska, Nagyabonyi Emese, Kovalik Ágnes, Gubik Ági, Bíró Kriszta, Sziládi Hajna és Szűcs Nelli előadásában.
Mindazonáltal a Dámák diadalma egy művészeti kiállítás. Aba-Novák Vilmos, Benczúr Gyula vagy Liezenmayer Sándor remekművei mellett hét olyan kortárs művész munkáit is láthatjuk, akik erre a tárlatra hoztak létre egy-egy művet: Bukta Imre, Jovián György, Imre Mariann, Magyarosi Éva, Verebics Ági, Asztalos Zsolt és Rabóczky Judit alkotásait.
Ez a kiállítás egy olyan kulturális attrakció, amellyel a kaposvári Dorottya Ház a legkülönfélébb egyének és közösségek érdeklődését képes felébreszteni a nőiség meghatározó kérdései iránt – párbeszédre készen, nyitottan.
A tárlat kurátora, Gulyás Gábor úgy fogalmazott, hogy a kiállítás a kiemelkedő műalkotások révén a nőalakok jelentős szerepének, a szerepük mögötti történeteiknek bemutatásával nemcsak a jelen kor kommunikációs „éhségvágyát” kívánja felébreszteni, hanem szeretné megnyitni a közös eszmék és a fantázia világát is a múlt, a jelen és a jövő horizontján. A projekt ambíciója, hogy elgondolkoztasson a nők történelemben játszott szerepéről, a női identitásban rejlő hatalmas erőről, a hely szellemének meghatározó voltáról – rámutatva az azonos értékek mentén kialakult sokszínűségre. A kurátor bízik benne, hogy ezen a kivételes kiállításon a különböző beállítottságú és műveltségű emberek egyaránt megtalálják a számukra érdekes információkat; miáltal olyan különleges élményt fog nyújtani, amely inspirálódásra, kapcsolódásra, új gondolatokra késztet.

Árpádházi Szent Erzsébet
A német Türingia tartománygrófjának, IV. (Kegyes) Lajosnak a felesége, három gyermek édesanyja, az európai középkor egyik legismertebb és legkedveltebb magyar szentje, akit évszázadok óta nagy tisztelet övez, sok nemzet saját szentjeként tiszteli. Nagy figyelmet fordított a nélkülözőkre, elesettekre, a szegényekre, a betegekre. Vagyonát a szegényekre költötte. Számos legenda született róla. Szakadatlan jótékonykodásaiért és Krisztus buzgó követéséért IX. Gergely pápa szentté avatta. A németek Türingiai Szent Erzsébetnek nevezik. Erkölcsi hatása már életében is jelentős, halála után is nagyon jelentős, a keresztény Európa jól ismeri őt. Emléknapja: november 19.

Mária magyar királynő - Anjou Mária (Anjou: ejtsd: anzsu)
Mária a Capeting-ház Anjou-házi magyar ágának tagjaként, I. Lajos (ragadványnevén: Nagy Lajos) magyar és lengyel király és az ő második felesége, Kotromanics Erzsébet bosnyák hercegnő házasságából.
Nagy Lajos király Károly Róbert magyar király és Łokietek Erzsébet királyné harmadik fiúgyermeke volt.
Mária anyja II. Kotromanics István bán és Kujáviai Erzsébet bánné egyetlen leánygyermeke volt.

Zrínyi Ilona
Igézetes szépségű horvát leány, erdélyi fejedelemné, Patak nagyasszonya, kuruc királyasszony, Munkács várának hős védője, az osztrák-német császárság elleni harc dicső jelképe, a Magyar Királyság egyik legszentebb nagyasszonya

Brunszvik Terézia
Grófnő, a kisdedóvás úttörője, a nőnevelés jelentőségének magyarországi hirdetője, a nőknek a férfiakkal való egyenjogúsításának a híve, a Magyar Királyság első óvodájának a megalapítója. A magyar királysági reformkor nagyjai közt van a helye, akinek élete, közéleti tevékenysége ma is példát ad a magyaroknak.

Wittelsbach Erzsébet királyné
Az I. Ferenc József néven a magyar trónra lépett férje révén volt „a magyarok királynéja”. Családjában kiskorától fogva a Sisi becenévvel illették. Boldogtalan, beteges asszony volt, akit egy olasz anarchista Genfben, 60 éves korában meggyilkolt.

Slachta Margit
Német–francia szakos polgári iskolai tanár, szerzetesnővér-képviselő, az első nő a Magyar Királyság Nemzetgyűlésében, aki hősiesen küzdött hazája és népe boldogságáért.

Bédy-Schwimmer Rózsa
Schwimmer Rózsa a maga korában nemzetközileg ismert és elismert újságíró, lapszerkesztő, feminista és pacifista, nem mellesleg pedig a világ (!) első nagykövetnője. Ma már nem ismerik nevét. Pedig a Magyar Királyságban a polgári feminista mozgalom életre hívásában és nemzetközivé tételében Rosika Schwimmer, amiképpen a külföldön ismerték, elévülhetetlen érdemeket szerzett.